Пам’ятка для батьків

Режим харчування дитини вдома

Раціональний режим харчування сприяє зміцненню імунітету дитячого організму, нормальному росту та розвитку дитини. Такий режим харчування передбачає суворе дотримання часу прийомів їжі. Меню домашнього харчування має бути збалансованим та містити достатню кількістю білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів, що сповна забезпечують енергетичні витрати дитячого організму.

Привчайте дитину:

- перед прийомом їжі обов’язково мити руки з милом, витирати їх індивідуальним рушником, самостійно сідати на стілець та підсовувати його до столу;

- під час прийому їжі охайно вживати тверду їжу; відламувати хліб маленькими шматочками, заїдати його рідкою їжею (суп, борщ тощо); самостійно їсти ложкою з тарілки, пити з чашки; не обливатись;

- після прийому їжі користуватися серветкою, вставати зі стільця.

Якщо дитина харчується у дитячому садку, відкоригуйте режим харчування вдома, урахувавши поживну цінність їжі, що подається у дошкільному закладі, та часи прийому їжі.

Формуйте у дитини культурно-гігієнічні навички під час вживання їжі. Навчайте малюка підтримувати чистоту навколо себе, бути охайним.

Обговорюйте з дитиною правила розпорядку, пояснюйте їй, що і як треба робити. При цьому важливо виховувати у дитини культуру поведінки, розвивати мовлення, вміння орієнтуватися у навколишньому світі:

- привчати розуміти призначення й основні якості предметів побуту, називати їх (тарілка велика, маленька, глибока, мілка тощо), вчити розуміти і називати дії з предметами (з чашки п’ють, ложкою їдять тощо);

- виховувати слухняність, пошану до дорослих;

- заохочувати висловлювати прохання;

- навчати словам ввічливості.

Подбайте про те, щоб посуд, з якого їсть дитина, завжди був чисто вимитим, їжа свіжою, щойно приготованою. Свіжі овочі та фрукти перед вживанням обдавайте окропом для знищення патогенних мікроорганізмів.

ПОРАДИ БАТЬКАМ

1.У своїх стосунках із дитиною дотримуйтеся «позитивної моделі». Хваліть її коли вона цього заслужила, підкреслюйте успіхи. Це зміцнює впевненість дитини у власних силах, підвищує її самооцінку.

2.Уникайте повторень слів «ні» й «не можна»

3.Розмовляйте з дитиною завжди стримано, спокійно, м'яко.

4.Давайте дитині лише одне завдання на певний проміжок часу, щоб вона змоглайого завершити. Розділяйте роботу на короткі, але часті періоди.

5.Давайте короткі, чіткі й конкретні інструкції. Щоб підкріпити усні інструкції,використовуйте зорову стимуляцію.

6.Заохочуйте дитину за виконання нею будь-яких видів діяльності, що вимагаютьконцентрації уваги.

7.Використовуйте гнучку систему заохочень і покарань.

8.Дотримуйтеся вдома чіткого розпорядку дня.

9.Давайте завдання на початку дня, а не ввечері.

10.Намагайтеся у вечірній час обмежити фізичну активність.

11.Уникайте, за можливістю, скупчення людей.

12.Під час ігор обмежуйте дитину одним партнером.

13.Оберігайте дитину від утоми, оскільки вона призводить до зниження само­контролю і наростання гіперактивності.

14.Дайте дитині можливість витрачати надлишкову енергію. Корисні щоденнафізична активність на свіжому повітрі, тривалі прогулянки, біг, спортивні заняття,ігри.

Шановні батьки, пам'ятайте: ваша дитина — дар, який потрібно розвивати і формувати. Саме від Вас залежить те, яким стане цей подарунок долі.

ГОТУЄМОСЯ ДО СЕЗОНУ ПІДВИЩЕНОЇ ЗАХВОРЮВАНОСТІ НА ГРВІ ТА ГРИП

Чекаємо на грип чи застуду? Ми вже звикли сприймати простуду як постійну супутницю холодної пори року. Але, виявляється, її можна уникнути – головне добре підготуватись! Найбільше до простуд схильні маленькі діти. Малюк має менші шанси захворіти, якщо має повноцінний місцевий і загальний імунітет, ефективність якого визначається в більшій мірі способом життя. Наводимо поради, які можуть уберегти Вас і Вашу дитину, маленьку і велику, від захворювання на респіраторну вірусну інфекцію.
ПРОГУЛЯНКИ НА СВІЖОМУ ПОВІТРІ. Потрібно гуляти часто і практично в будь-яку погоду, за виключенням надмірно вітряної. Правильно вдягайте дитину, щоб вона якомога менше пітніла. Стежте, щоб малюк достатньо пив.
ПІДТРИМУЙТЕ ОПТИМАЛЬНУ ТЕМПЕРАТУРУ Й ВОЛОГІСТЬ ПОВІТРЯ В ПРИМІЩЕННЯХ. І не тільки вдома, а й у садку, школі. В холодну пору року, через обігрівання, воно стає сухим, в результаті чого висушується слизова оболонка носоглотки і віруси та мікроби, які попадають на неї, не осідають на вологих «ворсинках», а проникають глибоко в організм. Для підтримання вологості, поставте в кожній кімнаті посуд з водою, міняючи її щодня. Провітрюйте приміщення, відкриваючи вікна на 10-15 хвилин кілька разів на день.
ОСОБЛИВО ВАЖЛИВО ТРИМАТИ НОГИ В ТЕПЛІ. Якщо сталося так, що ваша дитина промочила ноги або ж просто переохолола, обов’язково потрібно зробити їй гарячу ванночку на ноги, вдягнути теплі шкарпетки, напоїти гарячим чаєм з лимоном і вкласти в ліжко. Ще одним фактором, який послаблює імунітет, є недосипання.
СЛІДКУЙТЕ, ЩОБ ДИТИНА ВИСИПАЛАСЯ, ДОТРИМУВАЛАСЯ РЕЖИМУ ДНЯ. Пам’ятайте, що стрес відкриває дорогу хворобам. Дуже важливо не забувати про гігієну. Мити руки потрібно частіше під час епідемії. Старайтеся не дотулятися брудними руками до обличчя. Тримайте при собі дезінфікуючі серветки, якщо немає можливості помити руки. Стежте за тим, щоб малюк не тяг до рота сторонні предмети. Потрапляння токсичних речовин в організм також знижує його опірність.
Варто, якщо потрібно, після консультації з лікарем провести ПРОФІЛАКТИЧНЕЛІКУВАННЯ ГЛИСТЯНОЇ ІНВАЗІЇ. Глисти пригнічують імунну систему, тим самим залишаючи дитину беззахисною і перед вірусами.
Потрібно регулярно. ВЖИВАТИДОСТАТНЮ КІЛЬКІСТЬ БІЛКА ТА ВІТАМІНІВ (А, С, Е, групи В), особливо вітаміну С, вони допомагають виробленню в організмі інтерферону, який вбиває віруси і мобілізує лімфоцити на боротьбу із застудою. Повноцінний білок є в м’ясі, молочних продуктах, яйцях, рибі, рекомендується при хорошій переносимості вживати страви з квасолі. Обов’язково включіть у раціон дитини сезонні свіжо віджаті соки (яблучний, морквяний, гарбузовий чи їх комбінації) та натуральні кисломолочні продукти. Живі бактерії, що містяться в останніх добре впливають на імунну систему. Вітамін С є в квашеній капусті, лимонах, апельсинах, шипшині, чорній смородині та таблетках. Але таблетки слід давати дитині з їжею, так вони краще засвоюються і не зашкодять шлунку.
Ефективним профілактичним засобом є СОЛЬОВІ РОЗЧИНИ. Декілька разів на день в період епідемії промивайте дитині ніс теплою підсоленої водою (1/2 чайної ложки солі на склянку теплої води). Також, можна застосовувати спеціальний спрей на основі морської води, який продається в аптеці. Звичайно, один із самих надійних способів уберегтися від застуди – це використати перевірений народний засіб –ЧАСНИК, який містить активні речовини (фітонциди). Для дітей, старших 3-х років, рекомендується для профілактики з’їдати 1-2 зубчика часнику в день. Молодшим дітям, які йдуть у садочок, з початком епідемії варто підвісити на тоненькій ниточці на шию зубчик часнику або при переносимості порізати і покласти на тарілочку біля ліжка малюка часник, цибулю або навіть невеликий корінець хрону, які також будуть виділяти фітонциди. З настанням епідемії слід уникати велелюдних приміщень (театр, особливо дитячий, цирк, поліклініку, магазини тощо). Щоб активізувати імунну систему організму, лікар-педіатр може призначити дитині профілактичні ліки на основі ехінацеї, женьшеню, елеутерококу або інших лікарських рослин. Самолікування тут не доречно, адже можна нашкодити організму. Також пам’ятайте: вірусні захворювання легше попередити, ніж вилікувати.

Пам’ятка для батьків, щодо профілактики гострих респіраторних захворювань

Розпорядок дня.Дотримання правильного розпорядку дня допоможе підвищити стійкість організму вашої дитини до застуди та грипу. Обов’язковими є проведення ранкової гімнастики, гігієнічних процедур, занять з фізкультури тощо.
Важливим є дотримання санітарно-гігієнічних вимог (чистота, свіже повітря, правильно підібраний одяг дітей удома, на вулиці, заняттях відповідно до погодних умов).
Збалансоване харчування. Важливим чинником в оздоровленні дітей є оптимально збалансоване харчування. Повноцінний раціон має містити достатню кількість усіх необхідних для організму поживних речовин у правильних пропорціях. Так, надмірне вживання білкових продуктів може стати причиною ексудативного діатезу, а нестача білка спричиняє погіршення стану імунітету (уповільнюється утворення захисних білків - глобулінів). Зловживання їжею з надмірною кількістю вуглеводів і жирів порушує обмін речовин, сприяє появі зайвої ваги, ослаблює імунітет.
Процедури загартування. Загартування як один з основних засобів профілактики ГРЗ забезпечує стійкість організму до несприятливого впливу фізичних чинників навколишнього середовища – коливань температури, зміни атмосферного тиску тощо. Дозоване використання процедур загартування є свіже повітря.
Загартування повітрям (найчастіше холодним) є дуже розповсюдженим у профілактиці ГРЗ завдяки стимуляції реакцій імунітету і процесів терморегуляції. У людей, стійких до низьких температур, теплоутворення в організмі проходить інтенсивніше. Поліпшене кровопостачання шкіри зменшує ймовірність виникнення обморожень.
Дієвими засобами загартування повітрям є перебування дітей на свіжому повітрі (не менше 3,5 годин) та повітряні ванни. Прохолодне повітря подразнює нервові закінчення шкіри і слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, стимулюючи підвищення порогу їх чутливості та тренування механізмів терморегуляції. У холодну пору року прогулянки можна поєднувати з рухливими іграми та гімнастичними вправами на свіжому повітрі
Вживання фіточаїв. Ефективним методом профілактики захворювань органів дихання є вживання рослинних чаїв. Таку профілактику доцільно проводити раз на день протягом місяця, особливо в осінньо-зимовий період, коли збільшується загроза застудних захворювань.Вживати напої з лікарських рослин (фіточаї) рекомендовано за 20 хвилин до приймання їжі. Фіточаї підвищують захисні функції організму, поліпшують роботу шлунково-кишкового тракту, зменшують запалення. У період епідемії ГРЗ рекомендовано використовувати відвари трав відхаркувальної та протизапальної дії. Разом із трав’яними відварами можна вживати кисневі коктейлі, до складу яких можуть входити витяжки шипшини, малини, чорної смородини тощо.Дієвим засобом профілактики ГРЗ є також полоскання горла після сну настоями лікарських трав (ромашки, шавлії, календули, евкаліпту), часнику (очищує кров, убиває мікроби), розчином солі та йоду.
Дихальна гімнастика. Підвищити імунітет дитячого організму також допоможе дихальна гімнастика. За допомогою спеціальних вправ діти навчаються правильно дихати через ніс, розвиваючи верхнє, середнє та нижнє дихання. Проводять дихальну гімнастику у другій половині дня.

ПРОБЛЕМИ РАННЬОГО ВІКУ – КРИЗА 3-Х РОКІВ

Третій рік життя є кризовим. Набувши певного «багажу» знань і вмінь, дитина починає відчувати потребу в більшій, ніж їй дають, самостійності. У малюка зароджується усвідомлення, що він – окрема істота зі своїми бажаннями, потребами, які не завжди збігаються з тим, що пропонують батьки. Дитина робить спроби порівнювати себе з іншими людьми. Усвідомлення свого «Я» на 3 році життя є новоутворенням. І, як при будь-якому досягненні, дії, що його закріплюють, є найважливішими. Найчастіше вік 2-2,5 року є перехідним етапом від активного пізнання навколишнього світу до пізнання самого себе. Це період, коли дитина особливо успішно оволодіває мовленням, що є основним засобом спілкування в суспільстві. Малюк починає виділяти зі свого оточення окремих людей – тих, з ким найчастіше спілкується. Вона починає вживати займенники ти, вона, він. Отже, малюк набув навички самообслуговування, предметними діями, мовленням. Тепер він прагне бути самостійним у всьому, потребує визнання дорослих. Батьки, які не відразу помічають зміни, продовжують надмірно опікати її. Настає кризовий момент. Наближення цього періоду можна визначити за такими ознаками: - Дитина впізнає себе у дзеркалі, на фото, проявляє інтерес до свого зображення - про себе, свої дії говорить від першої особи, вживає слова: я, я сам, моє - прагне виділити окрему територію, яка належала б тільки їй - для дитини стає важливими оцінка її дій та вчинків дорослими, визнання її досягнень Під час кризи 3 років виділяють такі прояви:
- негативізм
- примхливість- знецінення дорослих- упертість- свавілля
- протест-бунт дитина відмовляється виконувати вказівки, не підтримує жодну пропозицію дорослого.
Перебіг кризового періоду залежить від індивідуальних особливостей малят. У дитини може проявлятися або весь комплект кризової поведінки, або лише деякі її ознаки. Кризовий період є дуже важливим як для дитини, так і для батьків. Йде взаємне пристосовування одне до одного за нової ситуації. Малюк веде своєрідну гру-випробування, намагаючись визначити межу своїх можливостей, ступінь свободи. У цей період закладаються основи взаємин, які будуть визначальними протягом наступного вікового етапу.
Поради, які допоможуть послабити напругу кризового періоду: звертаючись до малюка з проханням, спостерігайте за ним, чи негативна реакція є черговим «випробуванням на стійкість», чи малюк справді чогось потребує. Діти цього віку хочуть бути «як дорослі». Щоб вони відчували себе рівноправними членами родини, залучайте їх до спільної праці чи відпочинку. Визначте для себе, зваживши на реальні можливості дитини, її бажання, де можна послабити опіку. Момент, коли малюк прагне самостійності в усьому, можна використати для того, щоб навчити його деяких дій із самообслуговування, побутової праці. Підтримуйте його ініціативу, допомагайте, підказуйте.
Пам’ятайте: ставши старшим, він уже не виявлятиме великого бажання робити все по-своєму, самостійно. Дитина прагне до самостійності у виборі. Тож варто створювати ситуації вибору, які допоможуть уникати зайвих конфліктів (збираючись на прогулянку, запитайте «яку шапку сьогодні надінемо –синю чи жовту?) За явно конфліктних ситуацій варто спробувати відвернути увагу дитини жартом, віршиком, розмовою про щось цікаве для неї. Незважаючи на примхи, негативізм дитини, він повинен завжди відчувати: ви його любите. Якщо малюк відчуватиме зміни в ставленні дорослих до себе, що поступово розширюватиме коло його прав, можливостей, то негативні появи зводитимуться до мінімуму, а відтак і перебіг кризи буде не таким болісним.

Поради батькам майбутніх першокласників

1. Поясність дитині, що дорослі ходять на роботу; для діток робота – дитсадочок, а для старших – школа. Розкажіть, що всі колись ходили до школи: і бабуся, і дідусь, і мама, і тато. 2. Дуже часто причина негативного ставлення дитини до школи криється у відношенні батьків. Батьки «заражують» дітей своїми хвилюваннями, побоюваннями і малюк починає сприймати школу як невідому загрозу. Налаштуйте дитину позитивно, розкажіть, що у неї з'явиться багато нових друзів, що кожен день вона буде дізнаватися багато цікавого. Згадайте веселі історії зі свого шкільного життя. Можна погратися у «Школу». Нехай учителем у цій грі буде мама чи бабуся, а дитина – учнем, а потім поміняйтесь ролями. 3. Разом з дитиною виберіть найкраще шкільне приладдя: ручки, пенали, зошити, олівці, рюкзак, пластилін, альбоми. Нехай дитина поміряє новеньку форму, відчує себе дорослим, склавши все у рюкзак.4. Якщо дитина захоче помалювати в новому альбомі чи зошиті, або зліпити зі «шкільного» пластиліну динозаврика – не забороняйте їй. 5. Не акцентуйте увагу лише на навчанні. Дитинство у шість років не закінчується.

Перша допомога при нещасних випадках

Як часто, ми, дорослі винні в тому, що з сином чи донькою трапився нещасний випадок! Саме через нашу неуважнвсть, незібраність страждає дитина. Особливо це стосуєтьсяч періоду, коли малюк вже починає самостійно гратися, обстежує навколишнє середовище. Ось типові приклади.
Мати переодягає дитину на стільці, відійшла на хвилинку – дитина впала на підлогу.
Ви поставили чайник чи кастрюлю з гарячою рідиною на стіл. Малюк, який грається в приміщенні, потянув скатертину до себе – перевернув посуд і дістав опіки.
Дорослі непередбачливо залишили ліки в місці, доступному для дитини, а влна вирішивши, що це цукерки, проковтнула їх.
Дрібні предмети – гудзики, монети, шпильки, намистинки, валяються де завгодно. Дитина, зацікавившись новим предметом, обов´язково його «випробовує», візьме до рота, засуне в ніс або в вухо.
Що робити, якщо дитина забила голову
Покладіть у ліжко. Прикладайте компреси з холодної води на забите місце і відразу ж міняйте їх, як тільки компрес зігріється. Якщо в дитини нудота, блювота, запаморочення, слід негайно викликати лікаря: можливий струс мозку.
Порізалася чи подряпалася
Пошкоджене місце промийте ваткою, змоченою перекисом водню. Краї (лише краї) змажте йодом або зеленкою, накладіть пов´язку. Якщо ранка глибока, кровоточить, зверніться до хірурга.
Ошпарилася гарячою рідиною
Пошкоджену ділянку поливайте холодною водою – це зменшить біль. Пухирі не проколюйте. Якщо опік сильний, більш ніж долоня дитини – необхідна негайна медична допомога. До прибуття лікаря прикрийте пошкоджене місце стерільною марлею. Нечим його не змощуйте, не присипайте!
Проковтнула ліки
Як найшвидше викличте в дитини блювоту, засунувши їй у рот палець, обгорнутий бинтом, і надавлюючи на корінь язика. Відразу з´ясуйте, що за ліки і в якій кількості проковтнула дитина. Раптова сонливість, кволість, або навпаки, різке збудження – ознаки отруєння. Негайно викличте «Швидку допомогу».
Випила розчин кислоти, оцет
До приїзду «Швидкої допомоги» негайно починайте поїти дитину чистою водою або розмішаним із водою яєчним білком.
Проковтнула дрібний предмет
Якщо це круглий, гладенький предмет – не хвилюйтеся, він не пошкодить органів травлення, а вийде через добу з випорожненями. Але гострий може травмувати стравохід, шлунок, кишечник. Якщо дитина поскаржилась на болі в животі необхідна негайна кваліфікована медична допомога. Ні в якому разі не давайте проносне. Годуйте м´якою, великою, за обсягом їжею – тушкованим протертим яблуком, картопляним пюре, розвареною протертою кашею.
Вдихнула дрібний предмет
Дайте дитині відкашлятися. Не зупиняйте різкий кашель, а покладіть дитину собі на коліна вниз головою і легенько поплескайте по спині. Саме в такому положенні сторонній предмет легше виштовхнути з дихальних шляхів. Якщо ж не вийшло – потрібно звернутись за медичною допомогою.
Засунула намистину, горошину в ніс
Притисніть хусточкою вільну від сторонього тіла ніздрю, і нехай дитина сильно висякається. Якщо предмет знаходиться неглибоко, то таким чином вдасться його видали. В інших випадках треба негайно звернутися до лікаря.
У всіх випадках намагайтеся заспокоїти дитину,
не виявляйте свого хвилювання,
робіть все швидко але без метушні.
Кiлькiсть переглядiв: 592

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.